Czytelnicy, którzy po raz pierwszy stykają się z twórczością Gilberta Keitha Chestertona, mogą skorzystać z poniżego planu "Odkrywania Chestertona". Poniższy plan powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie internetowej The American Chesterton Society. Uwzględnia on pozycje literaturowe dostępne w polskim tłumaczeniu i zasadniczo odbiega od "pierwowzoru". Jest to jednak zabieg zamierzony, gdyż moim zamiarem jest "rozkochanie" czytelnika w twórczości G.K.C. ograniczonej do pozycji polskojęzycznych. Chesterton zdumiewa "swoją aktualnością". Potrafi pojedynkować się ze światem na argumenty jak zręczny szermierz, wykorzystując do tego swój własny, niepowtarzalny styl, pełen celnych spostrzeżeń i doskonałych wręcz analogii. Idąc pod prąd współczesnym mu modom, pisarz wskazuje nam obrany przez siebie kierunek i zachęca do myślenia. Nie ucieka od trudnych tematów, wierzy w konkretny cel. Szukając własnej drogi, ze zdumieniem dostrzegamy, że mamy w osobie Chestertona prawdziwego przyjaciela, któremu zależy na naszym losie i zachowaniu przez nas jednej z cenniejszych rzeczy w życiu - "zdrowego rozsądku"...
W świat myśli i pióra Chestertona wprowadza nas książka: "Apostoł zdrowego rozsądku" Dale Ahlquist'a, amerykańskiego znawcy i wyznawcy pisarza. Jest to lektura nieobowiązkowa, ale jak najbardziej godna polecenia.
Odkrywanie Chestertona rozpoczynamy od lektury przynajmniej czterech (4) zamieszczonych poniżej pozycji. Minimalny plan zakłada przeczytanie przynajmniej czterech książek z listy, ewentualnie czterech pozycji z jednej kategorii; bądź też po jednej książce z każdej z czterech kategorii. Plan maksymalny (czego życzę) zakłada znajomość wszystkich dostępnych na rynku pozycji. Powodzenia!
Ostrzeżenie: Twórczość Chestertona jest jedyna w swoim rodzaju. Mogą mieć miejsce przypadki (choć zapewne nieliczne), kiedy reakcja na lekturę G.K.C. ma działanie odwrotne do założonego. Nie należy wówczas wpadać w panikę. Proponuję terapię zastępczą - lektura dowolnej pozycji Clive'a Staples'a Lewis'a. Jeśli to nie pomoże - proszę uznać mnie za wariata i przyjąć jednocześnie moje przeprosiny za "stracony bezpowrotnie czas".
Najlepsze jakie znam opracowanie związane z Chestertonem autorstwa wybitnej tłumaczki Pani Jagi Rydzewskiej. Lektura obowiązkowa.
G.K. Chesterton był najznakomitszym pisarzem XX wieku. Wypowiadał się na wszystkie możliwe tematy i robił to lepiej niż ktokolwiek inny.
Chesterton zasłynął jako apologeta chrześcijaństwa, mawiał: „Bez wiary życie nie nadaje się do życia”. Autorem opracowania jest Pani Jaga Rydzewska.
W pełnych uroku i dowcipu esejach G.K. Chesterton poddaje krytycznej analizie rozmaite opinie, postawy i światopoglądy, szeroko rozpowszechnione w literaturze i prasie.
Ksiądz Brown to w historii światowej literatury detektywistycznej postać porównywalna z Sherlockiem Holmesem czy Herculesem Poirot.
"Obrona Świata" to wybór esejów G.K. Chestertona. W tekstach pełnych humoru i pogodnego zdrowego rozsądku wybitny pisarz odnosi się do wielu współczesnych spraw.
"Obrona wiary" to zbiór publicystyki G. K. Chestertona. Lekkie pióro, ciepły humor i intelektualna przenikliwość sprawiają, że pisarz cieszy się sławą.
Uznawana za kamień milowy w rozwoju myśli chrześcijańskiej, arcydzieło retoryki i jedna z najważniejszych książek XX w.
Wiekuisty człowiek, to pełna rozmachu, erudycji i słownej wirtuozerii próba ukazania chrześcijańskiej wizji dziejów od czasów prehistorycznych aż po współczesność.
Obrona człowieka to zbiór esejów, które łączy jedno: chęć uchronienia osoby ludzkiej przed zakusami pragnących ją pochłonąć systemów.
Ta książka może wydać się kontrowersyjna w odniesieniu do spraw, o których każdemu, prócz tylko katolików, wolno wypowiadać się kontrowersyjnie.
Książka to nie tylko sensacyjna opowieść o prowokacji, dezinformacji i manipulacji, lecz także moralitet pytający o granice między dobrem a złem.
Książka łączy w sobie sensacyjną i wartką akcję z angielskim poczuciem humoru, a także z ponad czasowymi pytaniami: o wiarę w Boga i pojmowanie Jego istoty.
Książka to sprzeciw wobec "racjonalistycznych" trendów, które bogactwo ludzkiego doświadczenia chciałyby pozamykać w sztywnych ramach procedur i kodeksów.
Powieść zachowuje aktualność jako pochwała wolności i obrona naturalnego życia społecznego przed martwymi doktrynami.
Żartując, na pograniczu groteski i fantazji, autor demaskuje paradoksy społeczne Anglii, by zakończyć opowieść szczęśliwym rozwiązaniem trzech wątków miłosnych.
W zbiorze opowiadań do ekscentrycznych bohaterów Chestertona dołącza kolejny rozwiązujący skomplikowane zagadki kryminalne – Horne Fisher.
Bohaterem książki jest sędzia Bazyli Grant, niezwykle przenikliwy erudyta, uznawany jednak powszechnie za człowieka, który postradał zmysły.
Zbiór sensacyjnych opowiadań, których bohaterem jest Gabriel Gale roztargniony poeta i natchniony malarz, zdolny do rozwiązywania zagadek detektywistycznych.
Problematyka moralna poruszana przez autora, na polu logiki i wiecznie żywych idei Ewangelii, w konfrontacji z rozpoznaniem ludzkiej natury.
Zamiast ważnych faktów biograficznych otrzymamy zajmujące anegdoty. Dowiemy się sporo o rozmaitych ludziach, ale stosunkowo mało o głównym bohaterze.
Autor zaprasza, abyśmy poznali niedoścignionego żonglera paradoksów, który potrafi przy okazji rozwiązać niejedną kryminalną zagadkę.
Co innego uznać, że katolicyzm jest dobry, a co innego uznać, że ma rację. Co innego uznać, że ma rację, a co innego uznać, że ma zawsze rację.
Luki w dziejach Anglii nie dotyczą rzeczy małych, znanych jedynie uczonym, lecz raczej rzeczy wielkich, które uczeni z reguły pomijają. Książka o tożsamości Anglików.
"Wszystko to ujęte w doskonałą, literacką formę, której nie powstydziłby się sam bohater tej biografii" - moim zdaniem drobna przesada; lekturę polecam.