Cytat 1

"Stara i mądra bajka o Jasiu, który zabił olbrzyma, to po prostu metafora ludzkich dziejów; gdybyśmy ją dobrze zrozumieli, nie potrzebowalibyśmy Biblii ani historii. Ale zwłaszcza we współczesnym świecie mało kto ją rozumie. Świat współczesny, tak jak pan Wells, stoi po stronie olbrzymów; to najbezpieczniejsze miejsce, i dlatego najnędzniejsze i najbardziej prozaiczne. Świat współczesny wielbi swoich małych Cezarków i dużo mówi o tym, że trzeba być silnym i odważnym, nie pojmując, że tkwi w tym niezmienny paradoks. Silni nie mogą być odważni. Tylko słabi mogą być odważni; i tylko odważnym, można zaufać, że okażą się silni w potrzebie, w czasach, gdy wszystko się chwieje. Olbrzym może wyłącznie w jeden sposób przygotować się do starcia z jakimś nieuniknionym Jasiem: mianowicie, stale walcząc z olbrzymami dziesięć razy większymi od siebie; czyli przestając być olbrzymem i zmieniając się w Jasia. [...] Być w najsłabszym obozie, to być w najtwardszej szkole."


Cytat 2

"Jeśli ludziom się zdaje, że prasa brukowa jest sensacyjna, to dlatego, że jej nagłówki są krzykliwe i drukowane przy użyciu bardzo dużej czcionki. Redakcja opatruje wszystko, co się da, wielkimi literami. A czyni tak nie dlatego, że przykuwa to ludzką uwagę, ale dlatego, że koi to ludzkie nerwy. Dla ludzi całkiem wypranych z sił lub częściowo nietrzeźwych, siedzących w kiepsko oświetlonych podmiejskich pociągach, to naprawdę ulga, jeśli informacje są im podawane w ten łopatologiczny, czytelny sposób. Wydawcy używają olbrzymiego alfabetu z tego samego powodu, z jakiego używają go rodzice i nauczyciele. Jeśli autor elementarza pokazuje dziecku "A" wielkie jak końska podkowa, to nie po to, by dziecko podskoczyło z wrażenia, ale żeby poczuło się pewniej, żeby uznało wszystko za prostsze i bardziej oczywiste."


Cytat 3

"Kiedy socjologowie twierdzą, że każdy powinien dostosować się do nowoczesnych trendów, zapominają, że nowoczesne trendy tworzone są w najlepszym razie przez ludzi, którzy nie mają ochoty dostosowywać się do czegokolwiek - a w najgorszym razie - właśnie przez miliony zastraszonych stworzeń, usilnie dostosowujących się do trendu, którego nie ma. I tak też w coraz większym stopniu wygląda obecna sytuacja. Każdy wypowiada się z respektem o opinii publicznej, mając na myśli opinię publiczną minus jego własną opinię. Każdy wycofuje się z własnego zdania pod mylnym wrażeniem, że inny człowiek wnosi do ogólnej puli takie zdanie, jakie podobno mają wszyscy. Każdy ulega rezygnując z własnych pomysłów w imię atmosfery społecznej, która przecież sama w sobie jest formą uległości. Zaś nad całym tym bezdusznym ujednoliceniem rozpościera się nowa, męcząca i trywialna prasa, niezdolna do inwencji, niezdolna do śmiałości, zdolna jedynie do służalstwa, tym bardziej godnego pogardy, że nie jest to nawet służalstwo wobec silnych. Cóż, taki właśnie kres czeka wszystkich, którzy zaczynają do marzeń o potędze i podbojach. Główna cecha "nowego dziennikarstwa" polega na tym, że to po prostu złe dziennikarstwo. To najbardziej niedbała, bezbarwna i wyprana z indywidualności działalność jaką prowadzi się w naszych czasach."


Cytat 4

"Zając i żółw mogą się różnić w kategorii szybkości, ale są podobne w kategorii ruchu. Najszybszy nawet zając nie może być szybszy niż trójkąt równoramienny lub idea błękitu. Skoro zając porusza się szybciej, wynika z tego, że żółw się porusza."

Heretycy

W pełnych uroku i dowcipu esejach G. K. Chesterton poddaje krytycznej analizie rozmaite opinie, postawy i światopoglądy, szeroko rozpowszechnione w literaturze literaturze prasie.

« Poprzednie Następne »